Największa niepubliczna uczelnia w Bydgoszczy

Strona w języku angielskim Strona w języku rosyjskim Strona w języku ukraińskim

Jubileusz 25-lecia - Święto Uczelni - Vivat Akademia

Dzień 25 stycznia 2025 roku był dla AKADEMII KUJAWSKO-POMORSKIEJ dniem szczególnym. Zaproszeni goście uczestniczyli w Uroczystym Posiedzeniu Senatu z okazji Jubileuszu 25-lecia Akademii Kujawsko-Pomorskiej i Święta Uczelni. Podczas uroczystości wręczone  zostały  także dyplomy absolwentom Uczelni rocznika 2023/2024.

"(...) Po słowach powitania skierowanych do Państwa przez Prezydenta Akademii Kujawsko-Pomorskiej, proszę pozwolić mi wyrazić szczególną wdzięczność wszystkim osobom i instytucjom, które od momentu powstania Uczelni w milenijnym roku 2000, poprzez swoje zaangażowanie i pracę przyczyniły się do naszego   rozwoju i osiągniętego sukcesu (...)" - rozpoczęła swoje wystąpienie JM Rektor prof. AKP, dr Helena Czakowska.
"(...) Dzisiejsze święto jest okazją do uhonorowania osiągnięć pracowników i absolwentów Akademii a także instytucji i osób, które współpracowały i wspierały działalność szkoły. (...) Pragnę też podziękować za dostrzeżenie naszej pracy i obecności na mapie edukacyjnej regionu i kraju wyrażonej słowami uznania, gratulacjami  oraz przyznanymi wyróżnieniami (...)" - powiedziała JM Rektor.
"(...) W roku Jubileuszu 25-lecia społeczność akademicka AKP może być dumna z rozwoju i osiągnięć naszej Alma Mater. Wielu absolwentów przekonało się, że dyplom AKP jest bardzo ceniony wśród pracodawców a wiedza, umiejętności i kompetencje zdobyte w trakcie nauki stanowią podstawę do dalszego rozwoju zawodowego oraz adaptacji w środowisku pracy.
Wytrwałość w dążeniu do celu i wiara pozwalają nam na skuteczne realizowanie planów i dzięki wspólnemu zaangażowaniu możemy w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku i satysfakcji świętować Jubileusz 25 – lecia Uczelni.
Johann Wolfgang von Goethe powiedział: „kto nie idzie cały czas do przodu, ten w istocie się cofa”. My staramy się zawsze iść do przodu budując społeczną świadomość w oparciu o niezbywalne wartości wyrosłe na fundamentach cywilizacji łacińskiej (...)" - zakończyła swoje wystąpienie JM Rektor.

Podczas uroczystości zasłużonym pracownikom Akademii Kujawsko-Pomorskiej w Bydgoszczy zostały przyznane  odznaczenia państwowe nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. Za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczona została JM Rektor prof. AKP, dr Helena Czakowska. Za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki Złotym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: prof. AKP, dr Michał Czakowski i ks. prof. AKP, dr hab. Mariusz Kucińskiego; Srebrnym Krzyżem  Zasługi: mgr Justyna Adamczyk, dr Marta Czakowska, dr Sylwia Czakowska, prof. AKP, dr Dariusz Czakowski, prof. AKP, dr Tomasz Kowalczyk, o. prof. dr hab. Paweł Warchoł a Brązowym Krzyżem  Zasługi mgr Agnieszka Florczak.

Senat Uczelni uhonorował medalami za wieloletnią współpracę  Fundację Watykańską Joseph Ratzinger – Benedykt XVI, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Urząd Miasta Bydgoszczy. Doceniając wagę owocnej współpracy medale zostały przyznane w szczególności za wieloletnią współpracę w ramach organizacji Kongresu "Jeden świat - wiele kultur", który wspólnie organizowany jest nieprzerwanie od 2011 roku. Medale otrzymali: ks. Federico Lombardi - Przewodniczący Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger - Benedykt XVI – medal Bene Meritus, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki Złoty Medal Sapientae Servientes i Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski Złoty Medal Sapientae Servientes.

Senat Uczelni medalami Sapientiae Servientes uhonorował także: Złotym Medalem   Sapientiae Servientes:  Prezydenta AKP doc. Romana Czakowskiego,  prof. AKP, dr. Dariusza Kuberskiego oraz prof. AKP, dr. hab. Igora Zgolińskiego; Srebrnym Medalem Sapientiae Servientes: Aleksandra Grzybka, Radcę Prawnego Tadeusza Kaute i mgr Dorotę Stobrawę-Lewandowską; Brązowym Medalem Sapientiae Servientes:  Iwonę Chrzanowską i mgr Ewelinę Nowińską.

Dostojnym gościom, instytucjom i uczelniom wyższym w podziękowaniu za dotychczasową współpracę przyznane zostały medale wybite z okazji Jubileuszu 25-lecia. 

Prezydent AKP doc. Roman Czakowski wręczył nagrody Prezydenta osobom: mgr Beacie Witkowskiej, mgr. Krzysztofowi Tabaczyńskiemu oraz Jarosławowi Grabowskiemu.

Tytuł senatora honorowego – otrzymał Pan prof. dr hab. Władysław Sinkiewicz.
JM Rektor i Pan Prezydent wręczyli tytułów Ambasadora Uczelni Pani Jolancie Nowakowskiej - właścicielce firmy MAC NOVA z Solca Kujawskiego i Panu Józefowi Nowakowskiemu - właścicielowi firmy MAC NOVA z Solca Kujawskiego i członkowi Rady Doradczej Pracodawców, Przedsiębiorców i Samorządowców. Tytuł ten otrzymują osoby, które osiągnęły znaczący sukces naukowy lub zawodowy. Ponadto poprzez swoją działalność i pracę wypełniają misję Uczelni nie tylko w toku studiów, ale przede wszystkim po ich ukończeniu. Akademia Kujawsko-Pomorska może być dumna z ich osiągnięć. Ambasadorami są nie tylko absolwenci Uczelni, ale także osoby identyfikujące się z naszą Alma Mater, które swymi działaniami umacniają pozycję Uczelni nie tylko na rynku edukacyjnym, ale także społecznym.

Tradycją Uczelni jest przyznawanie wyróżnień oraz tytułu Absolwenta Roku najlepszemu Absolwentowi wydziału. JM Rektor i Prorektor ds. Kształcenia i Studentów prof. AKP, dr hab. Przemysław Przybylski wręczyli dyplomy i statuetki Absolwenta Roku 2023/2024 absolwentom z Wydziału Nauk Prawnych, Społecznych i Humanistycznych, Wydziału Nauk Inżynieryjno-Technicznych oraz Wydziału Nauk Medycznych.

Absolwent kierunku Prawo studia jednolite magisterskie Pan Szymon Śliwonik otrzymał wyróżnienie za szczególne zaangażowanie w rozwój i działalność  Kliniki Prawa.
Również po raz trzeci  wręczone zostały statuetki dla laureatów plebiscytu „Wykładowca Przyjazny Studentowi” organizowanego przez Samorząd Studencki AKP. Na Wydziale Nauk Prawnych, Społecznych i Humanistycznych zwyciężył prof. AKP, dr hab. Sławomir Tecław, na Wydziale Nauk Inżynieryjno-Technicznych doc. AKP, mgr inż. Sławomir Dyhid a na Wydziale Nauk Medycznych prof. AKP, dr hab. Wojciech Beuth. 

Absolwenci Akademii Kujawsko-Pomorskiej odebrali wyróżnienia oraz dyplomy. Po raz kolejny wręczeniu dyplomów absolwentom pierwszego stopnia kierunku pielęgniarstwo towarzyszyło uroczyste  „Czepkowanie”, jako jeden z trzech symbolicznych znaków wstąpienia do zawodu pielęgniarzy i położnych. Podczas uroczystości jedna ze studentek kierunku pielęgniarstwa przeobraziła się we Florencję Nightingale, która uznana jest za twórczynię nowoczesnego pielęgniarstwa. Nazywana była „damą z lampą” i właśnie oliwna lampka jest kolejnym symbolem zawodu pielęgniarki. Trzeci symbol zawodu  to Hymn Pielęgniarek, czyli uroczysta pieśń pochwalna opiewająca wzniosłe idee i zacne czyny pielęgniarek. Pierwsza wersja hymnu powstała w 1935 roku. Podczas dyplomatorium absolwenci pierwszego stopnia kierunku pielęgniarstwo wraz z chórem odśpiewali Hymn Pielęgniarek.

Jubileusz 25-lecia Akademii Kujawsko-Pomorskiej uświetnił występ Chóru Kameralnego Wydziału Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy pod dyrygenturą Tomasza Kotwicy.

    

    

        

         

                 

        

     

   

        

        

          

 

       

      

   

       

         

  

                     

               

 

Akademia Kujawsko-Pomorska
ul. Toruńska 55-57, 85-023 Bydgoszcz
  52 321 11 88
  [email protected]